10-25-2016  9:15 pm      •     
read latest

breaking news

Election season is officially here, with the passage of the filing deadline for candidates as of last Tuesday. The candidates for local and some state and federal offices are listed below.
Those who are listed as "qualification pending" had yet to learn if the state Elections Division had qualified them for the ballot.
The primary election is May 16. Ballots will be mailed to registered voters 14 to 18 days before the election; they must be received at the elections office no later than 8 p.m. May 16.
To register to vote, Oregon residents who will be at least 18 years old by election day must complete a form that is available at the Multnomah County Elections Office, 1040 S.E. Morrison St., or on the state Elections Division's Web site, www.sos.state.or.us/ elections. The elections form, which is mailed to the county elections office, must have a postmark no later than the 21st day before the election.

Multnomah County Chair

Diane Linn

Ted Wheeler
Terrence R. Smyth

County Commissioner, District 2
Jeff Cogen,
Gary D. Hansen,
Alexander "Xander"
Lew Frederick

Multnomah County Auditor
LaVonne Griffin-Valade
Steve March

Multnomah County Sheriff
Bernie Giusto
Donald L. DuPay

Metro Council President
David Bragdon

Metro Councilor District 1
Rod Park
Jim Duncan

Metro Councilor District 2
Brian Newman

Metro Councilor District 4
Kathy Christy
Tom Cox
Kathryn Harrington
Al Young

Metro Auditor
Alexis Dow
Suzanne Flynn

City Commissioner No. 2
Emilie Boyles
Ginny Burdick
Cisco Holdman
Lewis E. Humble
Jory "Moof" Knott
Dave Lister
Jay Boss Rubin

Erik Sten

City Commissioner No. 3
Michael S. Casper
Amanda Fritz
Chris Iverson
Sharon Nasset
Dan Saltzman
Tres Shannon
Don Smith
Lucinda L. Tate

City Auditor
Gary Blackmer

Congress, First District
Pavel Goberman, D
Alexa J. Lewis, D
Shantu Shah, D
Derrick Kitts, R

David Wu, D, qualification pending

Congress, Second District
Paul A. Daghlian, R
Scott Silver, D
Charles H. Butcher III, D
Carol Voisin, D
Greg Walden, R
Dan Davis, D, qualification pending

Congress, Third District

Earl Blumenauer, D, qualification pending
John Sweeney, D, qualification pending

Congress, Fourth District
Paul A. Daghlian, R, qualification pending
Monica Johnson, R
Peter A. DeFazio, D
Jim Feldkamp, R, qualification pending

Congress, Fifth District
Darlene Hooley, D
Mike Erickson, R, qualification pending

David W. Beem, R
William E. Spidal, R
Kevin Mannix, R
Ted Kulongoski, D
Pete Sorenson, D
Jason A. Atkinson, R
W. Ames Curtright, R
Gordon Leitch, R

Jim Hill, D
Ron Saxton, R, qualification pending

State Representative, District 43
Chip Shields, D

State Representative, District 44
Joseph James, D, qualification pending
Tina Kotek, D
Jim Robison, D
Jay Kushner, R, qualification pending
Mark Kirchmeier, D

State Representative, District 45
Jackie Dingfelder, D

State Representative, District 46
Lynn D. Partin, D
Mary Lou Hennrich, D
Cindy Banzer, D
Ben Cannon, D
William (Bill) C. Cornett, R

Superintendent of Public Instruction (nonpartisan)
Deborah L. Andrews

Susan Castillo

Contested Election for Multnomah County CircuitCourt, Position 31 (nonpartisan)
Tom Ryan, qualification pending
Michael Zusman,  pending
Lane Borg, pending
Julia A. Philbrook,  pending
Francisco R. Ravelo, pending
Leslie Roberts, pending
Cheryl Albrecht, pending
Kathleen Payne,  pending
Trung D. Tu, pending

Recently Published by The Skanner News

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load morehold SHIFT key to load allload all
Oregon Lottery
Carpentry Professionals


Pacific Power Light with LEDs

The Armory The Oregon Trail